En çok arananlar

Rüya Yorumu

RÜYA YORUMU NEDİR?

Rüya kısa süreli ölüm denilen uyurken görülen değişik hayallerdir. Yaratılıştan bugüne kadar bilim adamları, felsefeyle uğraşanlar farklı şekillerde düşünmüşler ama rüyayı net bir şekilde belirleyememişlerdir. Rüya, büyük ve varlığı duyularla algılanmayan bir dünyadır. Aynı zamanda öldükten sonraki yaşamımızla da ilgilidir. Rüya ile bir çok şey keşfedilmiştir. Araştırmalara göre uykunun hiçbir görevi olmadığı belirlenmiştir. Bazı araştırmalara göre rüya görmenin çok önemli olduğu söylenmiştir. Rüyalar fiziki bir denge oluşmasını sağlamaktadır.

Uyku sırasında, kişinin zihnindeki düşüncelerinin, isteklerinin veya özlemlerinin gözünün önünden geçmesine rüya adını veriyoruz. Freud’a göre ise bilincimizin sakladığı bu düşünceler ortaya çıkabilmek için bir yol aramaktadırlar ve bunların bir kısmı rüyalar halinde ortaya çıkar. Freud’un bu düşüncesine doktorlarda önem vermektedirler. Rüyalarda yaşanan olaylar oldukça hızlı gelişir. Kısa süreli bir rüya sırasında bile uzun sürdüğünü sanabiliriz.

Eski zamanlardan beri insanlar rüyalara önem vermiştir. Daha sonra kahinler rüyalara bir anlam yüklemeye ve bunları yorumlamaya başlamışlardır. Belli bir zaman sonra bazı rüyaların manaları kesinleşmiştir. Rüya yorumlama üzerine bir çok kitap çıkarılmıştır.

Rüyalar yorumlanırken farklı duygulara kapılmamak, olumsuz düşünmemek ve tarafsız olmak gerekir. Rüya sadece gelişen olaylar ve kişilere göre değil, geri kalan her şeye göre yorumlanmalıdır. Rüyanın yorumlanması için renklerin bile büyük önemi vardır. Rüyada görülen kişiler tanıdığınız biri ise isimlerine de dikkat edilmelidir. İsimlerin anlamları da durumları haber verir. Rüyalarda ayrıntılar çok önemlidir.

Çok basit bir rüya bile bir çok gizli anlam taşımaktadır. Bunları yorumlayan kişiler pek de fazla değildir. Her görülen şeyin farklı bir anlamı ve mesajı vardır. Bazen farklı insanlar aynı rüyayı görebilir. Fakat her insanın dünya anlayışı ve yaşayışı birbirinden farklıdır. Bundan dolayı yorumu ve aktarılması farklı olur. Bazı zamanlar kendimizle ilgili olmayan tanıdıklarımızı ilgilendiren rüyalarda görebiliriz. Bu rüyaların yorumları o tanıdıklarımızı da ilgilendirebilir.

Bazı rüyalarda kötü şeyler görürüz. Bu rüyalar bize ne kadar korkunç görünse de bazen yorumlarında iyi şeyler çıkabilir. Rüyayı yorumlarken varlıklara, davranışlara, niteliklere ve söylenen sözlere dikkat edilmelidir. Rüyayı yorumlayacak doğru bir yorumlama yapabilmek için olayın nerde geçtiğini, kişinin neye yeteneğinin olup olmadığını ve hatta sosyal hayattaki yerini bile sormalıdır. Yorumlayan kişi daima olumlu yönde yorumlamalıdır. Rüya yorumlanmadan önce görülen rüyanın haber amaçlı mı yoksa psikoloji ile ilgili mi olduğunu çözmesi gerekir. Günümüzde bazı internet sitelerinde de rüya yorumlanmaktadır. Rüya yorumlamayı ücretli hale getirenler bile var.

Popüler Aramalar